آتلیه عروس آرانور - راهنمای عروسی
نکات مهم انتخاب کارت عروسی

نکات مهم انتخاب کارت عروسی

1396/4/22
کد : 29
امروزه به دلیل تقاضا و خواسته‌ی مردم تنوع کارت‌های عروسی بسیار زیاد شده است و از جنس‌های مختلفی مثل مقوا، چوب، پارچه‌ی ابریشمی و حصیر ساخته می‌شوند و اغلب با برش‌های لیزری، نگین و پاپیون آن را تزئین می‌کنند. اغلب کارت‌ها را براساس جنس‌شان دسته‌بندی می‌کنند.

بعد از پشت سر گذاشتن تمام تشریفات و رسیدگی به تمام مسائل مهم جشن عروسی، انتخاب کارت دعوت عروسی جزو کارهای فانتزی و جذابی است که عروس و داماد با همراهی هم انجامش می دهند. ممکن است بعضی از زوج ها اعتقاد داشته باشند که کارت عروسی صرفا برای اطلاع رسانی زمان و مکان عروسی است و نباید برای آن وقت و هزینه ی زیادی صرف کرد. چون پس از عروسی دور انداخته می شود. ولی باید به این نکته اشاره کرد که، کارت های عروسی نشانه ای از سلیقه ی عروس و داماد هستند و بی شک حتی اگر یک نفر از مهمانان علاقمند به آرشیو کردن کارت های عروسی باشد، ما باید سعی کنیم نظر او را جلب کنیم. بهترین متن، بهترین طراحی و بهترین کارت دعوت، می تواند پیک خوبی برای دعوت به مراسم عروسی ما باشد.

انتخاب مدل کارت عروسی
اگر سری به مغازه هایی که کارت های عروسی عرضه می کنند، بزنید، با تنوع فراوانی مواجه خواهید شد. تنوعی که انتخاب را به مراتب برایتان دشوار خواهد کرد. دیگر مثل زمان های قدیم نیست که کارت های عروسی منحصر به یک مقوای سفید ساده باشد که تنها اسم خانواده ها و آدرس جشن در آن درج می شد.امروزه کارت های عروسی جنس ها و طرح های متعددی دارند و در قالب های مختلفی ساخته می شوند. اعم از چوب، کاغذ و مقوا، پارچه های مخمل، حصیر و …

پس ابتدا باید عروس و داماد به یک تفاهم برسند که چه نوع کارتی باب طبع شان است. جنس و مدل کلی کارت را انتخاب کنند و سپس وارد جزئیات شوند. بسیاری از کارت های عروسی، بخش های تزئینی دارند که باید پس از خرید و در منزل سوار کار شوند.کارهایی مانند چسباندن نگین، روبان، اکلیل و غیره.

رنگ کارت های عروسی
معمولا از دیرباز رسم بر این بوده که تم عروسی سفید و رنگ های نزدیک به سفید باشد. از این رو لباس عروس، دسته گل عروس، کیف و کفش عروس و حتی کارت های عروسی با رنگ هایی نزدیک به سفید طراحی می شدند. استفاده از رنگ های تند برای کارت عروسی جلوه ی خوبی نخواهد داشت. کارت هایی با رنگ های مناسب شکیل تر هستند و زیبایی بصری بیشتری دارند.

کارت های عروسی تان را طراحی کنید
اگر جزو آن دسته از عروس داماد های خوش ذوقی هستید که، دستی در طراحی و کارهای هنری دارید؛ پس بهتر است خودتان دست به کار شوید و به جای سرک کشیدن در مغازه های سطح شهر، کارت عروسی دلخواه تان را خودتان طراحی کنید.

اگر در رشته ی گرافیک سر رشته دارید، این کار به سهولت برایتان امکان پذیر خواهد بود. اما اگر سررشته ای در این امور ندارید، می توانید به هنر های دستی روی بیاورید. استفاده از هنرهای دستی می تواند برای شما یک کارت عروسی شکیل و زیبا به ارمغان بیاورد. اما باید این نکته را هم در نظر بگیرید که، طراحی و ساخت کارت عروسی زمانی امکان پذیر است که تعداد مهمان های شما محدود باشد. چون واقعا ساخت کارهای هنری در ابعاد وسیع زمان زیادی از شما خواهد گرفت. حتی می توانید برای بخشی از مهمانان از کارت های دست ساز خودتان ارسال کنید و برای بخش دیگری، از کارت های آماده خریداری نمایید. بهتر است کارت های دست ساز را به آن دسته از مهمانان بدهید که ارزش کارهای هنری را بیش از بقیه می دانند و به خوبی از کارت عروسی تان نگهداری خواهند کرد. چرا که متاسفانه بسیاری از مردم پس از منقضی شدن تاریخ عروسی، کارت های عروسی را در سطل زباله می اندازند.300کارت دعوت عروسی، نامزدی، حنابندان
شما می توانید برای مراسم مختلفی که در پیش دارید، کارت های مختلفی تهیه کنید. ارسال کارت به مهمانی شما رسمیت می بخشد. می توانید برای مراسم نامزدی و حنابندان از کارت های ساده و ارزان قیمت استفاده کنید و برای مراسم عروسی کارت های دعوت اصلی و دلخواه خودتان را استفاده کنید.

چطور کارت دعوت دلخواه مان را با کمترین هزینه تهیه کنیم؟
به طور خلاصه کاغذ های پنبه ای و براق هزینه های بالاتری را برای شما رقم خواهند زد. کاغذهایی که ضخامت بیشتری دارند گران ترند. استفاده از فونت های برجسته می تواند هزینه ی ساخت را بالا ببرد و کارت هایی با گوشه های گرد به دلیل اینکه فرایند چاپ بیشتری را طی می کنند هزینه ی بیشتری هم دارند. پس برای داشتن یک کارت شکیل و زیبا با یک قیمت مناسب به این مسائل ریز توجه کنید.

کارت های متعدد برای مهمانان مختلف
گاهی ممکن است بر حسب ذوق و سلیقه ی عروس و داماد، برای دعوت از مهمانان مختلف، چند نوع کارت دعوت در نظر گرفته شود. مثلا کارت های فانتزی برای دعوت از دوستان عروس و داماد، کارت های ساده و کم زرق و برق برای دعوت از بزرگترهای فامیل و کارت های رسمی برای دعوت از مهمانان رسمی. می توان برای طراحی هر نوع کارت زمان اختصاص داد. یا می توان تمام مهمانان را با یک کارت هم شکل دعوت کرد. همچنین دعوت لزومی ندارد برای هر فرد کارت دعوت به طور اختصاصی فرستاده شود. معمولا عرف بر این است که برای هر خانواده ای که به مجلس عروسی دعوت می شوند، یک کارت دعوت، همراه چند کارت ورودی به تالار عروسی ارسال می شود.

ضروری ترین بخش های یک کارت دعوت عروسی
در کمترین حالت کارت دعوت شما باید اطلاعات اولیه را به صورت کامل و بدون ابهام در اختیار مهمانان قرار دهد. عروسی چه کسانی است؟ چه زمانی و کجاست؟ با این حال، شما میتوانید این اطلاعات را در هنری ترین حالتهای ممکن انتقال دهید.

مانند هر بخش دیگری در برنامه ریزی عروسی، انتخاب اطلاعات مناسب برای کارت دعوت عروسی بسیار مهم و ضروری به نظر میرسد و قانونهایی در نوشتن صحیح آن وجود دارد که ما در ادامه راهنمایی هایی در این زمینه ارائه خواهیم کرد.

اطلاعات مهمان جشن عروسی
اطلاعات مهمانان از این جهت در کارت عروسی آورده می‌شود که دقیقا نشان دهد چه تعداد از اعضای خانواده به عروسی دعوت شده‌اند. همین‌طور کار توزیع کارت ها را ساده‌تر می‌کند. اغلب در پشت پاکت‌ها جایی برای نوشتن نام مهمانان تعبیه شده و توصیه می‌شود با خط خوب نام خانوادگی را روی آن بنویسید و به تعداد افرادی که می‌خواهید دعوت کنید کارت ورودیه تالار داخل کارت بگذارید.

اطلاعات میزبان جشن عروسی
درست همانند اطلاعات مهمانان، وجود اطلاعات میزبان نیز ضروری است. همه مهمانان دوست دارند با دیدن کارت اطلاعات دقیقی از عروس و داماد و شخصی که این کارت را برایشان فرستاده کسب کنند.

متن کارت دعوت
خبر خوش اینکه هیچ قانون خاصی برای متنی که می‌خواهید در کارت دعوت عروسی خود استفاده کنید، وجود ندارد. می‌توانید هر جمله‌ای را روی آن بنویسید و یا حتی خالی بگذارید. این به سلیقه‌ی شما بستگی دارد که با جملاتی عاشقانه و رمانتیک مهمانان خود را به عروسی دعوت کنید یا اینکه سعی کنید کمی آن‌ها را بخندانید. معمولا عروس و دامادها دوست دارند شعرهایی عاشقانه برای کارت دعوت خود انتخاب کنند. میتوانید تعدادی از شعرها و متن های زیبا برای کارت دعوت خود را از این لینک انتخاب کنید.

زمان و مکان جشن عروسی
زمان و مکان عروسی مهمترین بخش از کارت دعوت عروسی شما است و باید دقت کنید تا به صورتی دقیق و بدون هیچ اشتباهی اطلاعات این بخش را وارد کنید. اطلاعات مکان را باید با جزئیات وارد کنید و اگر حدس میزنید پیدا کردن این مکان برای مهمانان سخت باشد کروکی آن را به کارت دعوت پیوست کنید.

و در انتها بد نیست که با تاریخچه کارتهای عروسی آشنا شوید :

تاریخچه‌ی کارت دعوت عروسی
حدود سال‌های ۱۴۴۷ مردم برای دعوت از مهمانان خود کسی را استخدام می‌کردند، این فرد در خیابان‌ها راه می‌‎رفت و مراسم عروسی را اعلام می‌کرد. اما در قرون وسطی، اشراف از کمک راهب‌ها استفاده می‌کردند و خوشنویسی‌هایی را به مهمانان می‌‌فرستادند، اما از آن‌جایی که سواد در آن زمان‌ها در حد ابتدایی خود بود، از این دعوت‌نامه‌ها استقبال چندانی نمی‌شد.

در اواسط قرن پانزدهم سوادآموزی بهبود یافت و طبقه‌ی اشراف اغلب از آن بهره‌مند می‌‌شدند؛ به این ترتیب استفاده از دعوت‌نامه‌ها به شکل امروزی توسعه پیدا کرد. اما این دعوت‌نامه‌ها دقیقا به شکل امروزی نبودند، بلکه آن‌ها یک تکه کاغذ پیدا می‌کردند و با استفاده از جوهر چیزهایی بر روی آن چاپ می‌کردند. پس از جنگ جهانی دوم تولیدانبوه کارت‌های دعوت صورت گرفت.

برگرفته از لوکس عروس