آتلیه عروس آرانور - راهنمای عروسی
نکات مهم خرید کفش عروس

نکات مهم خرید کفش عروس

1396/4/22
کد : 24
جدا از طراحی کفش که نکته مهمی هم هست، باید راحتی کفش را درنظر داشت. چون بدترین اتفاقی که ممکن است برای شما رخ دهد این است که کفش‌های‌تان راحت نباشند و به پای‌تان آسیب رسانده و باعث زخم شدن یا دردآلود شدن پاهای‌تان شود. روز عروسی، روزی طولانی و در عین حال ویژه برای شماست که باید از لحظه لحظه آن لذت ببرید. باید ساعت‌ها سرپا باشید و برقصید و از این طرف به آن طرف بروید. در نتیجه راحتی شما اساسی‌ترین نکته است.

به راحتی کفش توجه کنید

در روز عروسی از اواسط صبح تا آخرشب کفش ها مهمان پاهای شما هستند. در آتلیه و هنگام عکاسی باید ساعت های زیادی را بایستید و مدام فیگورهای مختلفی را اجرا کنید. هنگام جشن هم که نمی توانید یک جا بنشینید. شب عروسی تان است و باید حسابی جنب و جوش داشته باشید. به همین دلیل راحتی کفش اولین نکته ایست که جدا از زیبایی، باید به آن توجه کنید. یک کفش ناراحت آنقدر شما را عذاب می دهد که شاید دلتان بخواهد وسط جشن آن را از پاهایتان در بیاورید و یک جفت کفش کتانی راحت بپوشید. پس به راحتی کفش بیش از این حرف ها توجه کنید.

دنبال کفش های ارزان نروید

انگلیسی ها می گویند ما هنوز آنقدر ثروتمند نشدیم که جنس ارزان بخریم. ما ایرانی ها هم می گوییم هر چه پول بدی، آش می خوری. پس هنگام خرید کفش عروسی این ضرب المثل ها را آویزه گوش تان کنید.کفش های خوب قیمت بالایی دارند. گاهی لازم است برای خریدشان ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار تومان هزینه کنید. به این فکر نباشید که چون قرار است یک شب کفش را بپوشید، باید کفش ارزان قیمتی بخرید. اگر از چند ماه قبل از عروسی در فکر کفش باشید، شاید بتوانید در حراجی های آخر فصل برندهای معروف کفش خوبی را با قیمت ارزان تر پیدا کنید. پس خرید کفش را به روزهای آخر موکول نکنید و کمی زودتر به فکر باشید. اگر کفش شما خوب و راحت باشد می توانید در مهمانی های بعد از ازدواج هم از آن استفاده کنید.

دو هفته قبل از عروسی کفشتان را بخرید

باید زمانی کفش را بخرید که بتوانید اندازه و بلندی لباس را با کفش‌های‌تان تنظیم کنید. نکته مهم این است که از دوهفته تا بست روز مانده به جشن عروسی، هر شب کفش‌های‌تان را برای چند ساعت بپوشید تا پاهای‌تان به فرم کفش‌ها عادت کند و بدین ترتیب در روز عروسی، در کفش‌ها احساس راحتی کنید. در ابتدا زمان پوشیدن کفش را کوتاه درنظر بگیرید و هر بار یک ربع تا بیست دقیقه به این زمان اضافه کنید تا در روزهای آخر کفش را در حدود ۳ یا ۴ ساعت پوشیده باشید. در این صورت مطمئن می شوید که می توانید کفش پاشنه بلند عروسی را تا یک روز کامل هم تحمل کنید و خم به ابرو نیاورید.

پاشنه را متناسب با قد لباس انتخاب کنید

بهترین کار این است که تا قبل از خرید لباس عروسی، کفش تان را آماده داشته باشید و قد لباس را متناسب با اندازه پاشنه های کفش کوتاه کنید. اگر پاشنه لباس شما با قد لباس هماهنگی نداشته باشد ممکن است لباس کوتاه تر از معمول به نظر بیاید یا دنباله به خوبی روی زمین کشیده نشود.

در مورد رنگ کفش وسواس نداشته باشید

بهتر است رنگ کفش شما با لباس عروسی تضاد زیادی نداشته باشد. با این وجود خیلی وسواس به خرج ندهید و نگویید حتما باید سفید یا شیری باشد. اگر لباس عروسی تان سفید است و نگین های کار شده دارد می توانید آن را با کفش های سفید یا نقره هماهنگ کنید. در مورد لباس های نباتی یا شیری به سراغ کفش های کرم یا طلایی بروید. بیشتر کفش های عروسی از جنس ساتن یا ابریشم هستند اما می توانید در بین نمونه های چرمی هم کفش های ساده و زیباتری را انتخاب کنید. به هر حال لازم نیست که رنگ کفش شما دقیقا با رنگ لباس تان یکی باشد. یادتان باشد که راحتی کفش مهم تر از رنگ آن است.

به فصل عروسی دقت کنید

قطعا. می توان در فصل تابستان صندل پوشید و در فصل زمستان باید به سراغ کفش‌های جلو بسته بروید. البته این قواعد، اجباری نیستند و بنا به میل‌تان می‌توانید کفش مورد علاقه‌تان را انتخاب کنید. درمورد جنس کفش‌ها در فصول مختلف هم ایده‌های مختلفی وجود دارد. خیلی‌ها کفش‌هایی از جنس ساتن را برای تابستان ترجیح می‌دهند و در فصل زمستان کفش‌هایی از جنس جیر طرفدار زیادی دارد. کفش‌های چرمی را می‌توان در هر فصلی پوشید. اخیرا عروس‌ها ترجیح می‌دهند تا کفش‌هایی از جنس ساتن بپوشند ولی من کفش‌هایی از جنس پوست را ترجیح می‌دهم. چون پا راحت‌تر به آنها عادت می‌کند و انعطاف پذیرتر و راحت‌تر هستند.

اگر قرار است در فصول سرد سال جشن بگیرید بهتر است به دنبال خرید صندل های تابستانی نباشید. اگر هم صندل می خرید آنها را فقط در سالن عروسی بپوشید. در صورتیکه بخشی از عکس های عروسی را در باغ می گیرید، بهتر است دو جفت کفش همراه تان باشد. یک جفت کفش گرم و ساقدار که هنگام عکاسی در فضای آزاد بپوشید و وقتی به آتلیه یا سالن عروسی رسیدید کفش هایتان را عوض کنید. نگران خراب شدن عکس ها نباشید. دامن لباس شما به قدری بلند است که کفش هایتان در عکس معلوم نمی شود.

یک کفش اضافه هم در نظر بگیرید

در روز عروسی یکی از کفش های راحتی خودتان را همراه داشته باشید. می توانید خرج روی دست داماد بگذارید و دو جفت کفش بخرید یا در یک اقدام اقتصادی، یکی از کفش های داخل کمدتان را بردارید. هر چقدر هم که هنگام خرید به اندازه کفش دقت کنید، باز هم این احتمال وجود دارد که کفش پای شما را بزند و نارحتی هایی را برایتان ایجاد کنید. پس یک جفت کفش اضافی را دم دست بگذارید تا در صورت نیاز بتوانید کفش هایتان را به موقع تعویض کنید. البته بهتر است که پاشنه این کفش تقریبا به اندازه کفش عروسی شما باشد. در این صورت پس از تعویض کفش لباس تان روی زمین کشیده نمی شود.

به کف کفش توجه کنید

هنگام خرید کفش به کف آن هم نگاهی بیندازید و فقط ظاهر کفش را نبینید. از بابت استحکام پاشنه ها مطمئن شوید. بهتر است کف کفش کاملا صاف نبوده و شیارهایی داشته باشد. در این صورت هنگام راه رفتن در زمین های براق و صیقلی سالن های عروسی احتمال لیز خوردن شما وجود ندارد. به یاد داشته باشید که لباس عروسی بلند و چند لایه و پف دار است و اگر روی آن با سنگ و نگین های مختلف کار شده باشد، به لباس سنگینی تبدیل می شود. در نتیجه ممکن است راه رفتن عادی شما را با مشکلاتی روبرو کند. بنابراین لازم است که از بابت استحکام کفش و لیز نبودن کف آن مطمئن شوید.

به پاشنه کفش دقت کنید

فکر می کنم پاشنه ۷ یا ۸ سانتی کافی باشد. باید در نظر داشته باشید که در روز عروسی‌تان باید ساعت‌ها سرپا باشید و کلی جنب و جوش خواهید داشت. در این روز قرار است به شما خوش بگذرد و در نتیجه باید راحت باشید. پس به سراغ کفشی بروید که راحت باشد و اگر این کار را نکنید، پا درد، از شادی و شعف شما کم خواهد کرد.

به قد داماد هم توجه کنید. اینطور نباشد که با پوشیدن کفش پاشنه بلند ۱۰ سانتی متری قدتان از داماد خیلی بلند تر شود. درصورتیکه قرار است تنها به خرید بروید این نکته را در نظر داشته باشید و از قبل برای خودتان معلوم کنید که پاشنه شما حداکثر باید چند سانتی متر ارتفاع داشته باشد. اگر با داماد تقریبا هم قد هستید ترجیحا به دنبال کفش هایی با پاشنه بسیار کوتاه یا حتی انواع کفش های سفید بی پاشنه باشید.

برای خرید کجا برویم؟
کفش عروسی در بوتیک های شهر با قیمت های مختلفی به فروش می رسد. بورس خرید این جور کفش ها خیابان سپهسالار است. در اطراف میدان محسنی، ، پاساژ ونک و پاساژ قائم تجربش بوتیک های بیشتری درکنار هم ردیف شده اند که در میان شان کفش های مناسبی برای جشن عروسی پیدا می شوند. برندهای ترک و ایتالیایی کفش های خوب و راحتی دارند. کفش های چینی هم در بازار فراوان هستند که البته نمی توانید بر روی کیفیت شان زیاد حساب کنید. گاهی در میان کفش های ایرانی هم نمونه های خوبی به چشم می خورند.

برگرفته از لوکس عروس